top of page

Kurz
G
RAVIDJÓGY
A
JÓGY PO PORODU  
pro lektory jógy
a pomáhající profese
 

4. - 5. 5. | 1. - 2. 6. 2024

pod odbornou záštitou UNIPA

PODZIMNÍ KURZ-3 2.jpg

CELOSTNÍ PROGRAM KURZU VE DVOU VÍKENDECH

 

naučíte jak cvičit s ženami v těhotenství, po porodu i v období šestinedělí

 

1. VÍKEND 4. - 5. 5. 2024 | prezenčně ve Fitness Malešice

2 DNY | 10 tematických okruhů | 6 měsíční přístup k cvičebním vidm z kurzu


V první části kurzu podrobně probereme nejen samotné těhotenství a přípravu na porod, ale budeme se věnovat i době poporodní a práci s čerstvými maminkami.
Seznámíme se s tělesnými změnami v těhotenství a řekneme si, jak jimi projít bez obtíží.
 Procvičíme nejvíce zatěžované partie: dýchací systém, oběhový systém, záda, břicho, hrudník, končetiny.
Naučíme se, jak cvičit v těhotenství a po porodu i v období šestinedělí a jak vést správně lekce pro těhotné ženy.
Přiblížíme si témata jako: spinning babies, šátkování, aromaterapie, těhotenské masáže, relaxace, HSSP, diastáza nebo kdy a zda je vhodná práce s pánevním dnem.

ZÁKLADNÍ TÉMATA KURZU


 jógová anatomie a fyziologie | teorie i praxe,
cvičení v těhotenství, specifikace cvičení v jednotlivých trimestrech, indikace x kontraindikace pozic / je to podstatné?
příprava na porod,
rovnovážná cvičení, postura a klenby těla,
správné dýchání | lék na všechno, 
efektivní relaxace,
cvičení v a po šestinedělí a jak pokračovat + indikace versus kontraindikace pozic


ČASOVÝ HARMONOGRAM


4. 5. 11:00 - 17:00 - TĚHOTENSTVÍ A POROD
5. 5.  10:00 - 16:00 - ŠESTINEDĚLÍ A OBDOBÍ PO PORODU

 

Vzualizace porodu audio ukázkaPetra Bzirská
00:00 / 03:09

2. VÍKEND 1. - 2. 6. 2024 | prezenčně ve Fitness Malešice
2 DNY | 6 tematických okruhů | 6 měsíční přístup k cvičebním videím z kurzu

12 hodin naplněných cvičením a návody ke gravidjóge a józe po porodu

prostor pro procvičování, praktická cvičení a reflexy dotazů 

6 měsíční přístup k cvičebním videím pro svou praxi

další zajímavosti k daným tématům v průběhu cvičení, které můžete využít jak v běžném denním životě, tak pro svou praxi a práci s klienty

GRAVIDJÓGA

 

Jóga nabízí nástroje, jak být v klidu a harmonii po všech stránkách, tedy psychicky, fyzicky i duchovně. Pocity žen blížících se ke dni, který by měl být jedním z nejkrásnějších dní v jejich životě, den narození dítěte a zrození sebe do nové role matky, je provázeno obavami: „Zvládnu porod, dokáži se postarat o miminko?“ Tyto pocity a otázky jsou přirozené. S jógovými technikami relaxace, dechu a pozornosti k sobě samé a k miminku, lze získat důvěru v moudrost těla, v celý proces těhotenství, porodu i mateřství. Jaké jógové nástroje využít?

1. okruh | ASÁNY, afirmace v ásanách, popis jednotlivých pozic, jejich provedení, čeho se vyvarovat, jak dýchat

2. okruh | JAK ŘEŠIT SPECIFICKÉ SITUACE V TĚHOTENSTVÍ (např. bolest hlavy – dechová masáž hlavy, otočení miminka – vhodné ásany, uvolnění pánve šátkem Rebozo, a další

3. okruh | RELAXACE | AFIRMACE pro TĚHOTENSTVÍ a POROD + nahrávka mp3: Meditace emoční harmonie pro vás

a děťátko, komunikace s děťátkem

Jóga Mat a popruhy
Protahujte s blokem

JÓGA PO PORODU 

Lidské tělo nemá stereotypní chování, které lze obecně použít pro všechny. Tělo reaguje rozdílně v rámci mnoha faktorů: genetika, pohlaví, rozdílnost tkání, strukturální faktory, individuální způsob držení těla, pohybových vzorů, velikost svalové síly, životního stylu (úrovně aktivity, sedavý způsob chování, strava, spánek, vitalita) a psychické faktory. 

 

V rámci kurzu bude naší snahou rozvíjet empatii k lidskému tělu a uvědomění proč daný pohyb děláme a co tím chceme dosáhnout. Prozkoumáme, co nás spojuje - co odděluje, jak si rozumíme (nejen) s jógovými pozicemi. Jak je využíváme ve své praxi s klienty a v běžném denním životě. S jemností a hravostí budeme pozorovat naše rozsahy, hranice, uvolnění i individualitu každého z nás. Ukážeme si, že stejná pozice má pro každého jiný význam... Společně tak zakusíme živý, dynamický, holistický přístup k lidskému organismu a pohybu. Budeme rozvíjet a probouzet vnitřní sílu cestou k integritě. 

 

V blocích se propojují přístupy inspirované prací Liz Koch, Katy Bowman, Diane Lee, Lely C. Carney, Jill Miller, fyzioterapií, DNS, spirální dynamikou, Feldenkraisovou metodou, Continum Movement a jógovou terapií, jsou ovlivněné i studiem učitelského výcviku Jóga jako vědomá cesta.

 

4. okruh | HSSP a bederní svaly, aneb síla středu

 

Pohyb, jako jeden z nejrozšířenějších jevů v živé přírodě je univerzálním prostředkem seberealizace i přímého kontaktu s okolním světem. Tělesným pohybem jsme provázeni na každém kroku. Člověk chodí, plave, tančí... Tanec je formou protahování a běh je formou tance. Ať už je to jóga nebo kickbox, pohyb je vždy iniciován z dynamického jádra. Je to kombinace somatického vědomí, emocionálního projevu a vědomého záměru, který přináší smysl a soudržnost lidskému pohybu. Zrání v jakékoli formě nebo disciplíně pohybu zahrnuje všechny aspekty sebe sama. Pokud se tak opakovaně zabýváme jen jedním sportem, cvičením nebo pohybem, náš systém uzamkneme vytvořením omezené skupiny svalů a nervových drah. Omezení pohybu, odrážející se v opakujících se činnostech, nakonec definuje naše tělo a tím se zvyšuje pravděpodobnost zranění. Přepínání se nás vede k vyčerpanosti a zapšklosti, zatímco pohyb z pružného, dynamického jádra je volnou výměnou energie, která vyvěrá zevnitř. Fluidní, pružné, dynamické jádro nám pomáhá objasnit hranice osobní i s okolím. 

 

Okruh slouží pro pochopení středu těla jako funkčního celku, bez odděleného segmentu, pro pochopení pohybu z pružného a dynamického jádra. Pro přiblížení, jak cvičit při bolestech zad, skolióze, migrénách, hypermobilitě, bolestech kyčlí a ostatních kloubů.

5. okruh | PÁNEVNÍ DNO, aneb ženské zdraví 

Slyšíme o něm mnoho, a přesto často zjistíme, že v lekcích ženy neví, co to přesně je a jak to funguje? Jak si ho uvědomit a nacítit, natož ho dokázat zapojovat a uvolňovat? Pánevní dno je oblast, kterou mnohdy nejen při cvičení, ale v běžném životě nevnímáme tak snadno jako chodidla, a přitom je s touto klenbou a dalšími úzce spojeno (bránice, čelisti, dnem lebečním i očima, ušima a nosem). Názorně si ukážeme a vyzkoušíme, jak funguje, anebo nefunguje? Zkusíme si přístupy, ke zvědomení tělesných, emočních i energetických prožitků v jeho oblasti. 

6. okruh | DIASTÁZA | mýty, omyly a pravdy 

Jakou roli hraje v našem životě, jak stojíme, chodíme, nosíme, sedíme, zvedáme, cvičíme? ... s dětmi nebo bez... Co na to naše tělo? A jak diastáza souvisí s kojením? Jaké další faktory hrají roly v nápravě diastázy? Může ovlivnit diastázu naše výživa a životní styl? Je opravdu potřeba každou diastázu napravovat? To vše zakusíme v bloku věnovaném diastáze – cviky a jejich pozorováním a zakoušením sami zjistíme, co je a není vhodné pro její prevenci nebo nápravu již vzniklé diastázy.

časový harmonogram 2. víkendu | so 11:00 - 17:00 | ne 10:00 - 16:00

 

1. a 4. okruh

11:00 – 12:30 praktické cvičení 

12:30 – 12:45 diskuze k tématu

12:45 – 13:00 přestávka

 

2. a 5. okruh 

13:00 – 14:30 praktické cvičení 

14:30 – 14:45 diskuze k tématu

14:45 – 15:00 přestávka

 

3. a 6. okruh 

15:00 – 16:30 praktické cvičení 

16:30 – 16:45 diskuze k tématu

16:45 – 17:00 závěrečné dotazy

Studio jógy

kurzem Vás provedou

DF123D44-DBBB-43EB-AA4B-337BC62B76D7 3.J

Nela Anna Perglová

Magistra ošetřovatelství se specializací na klinické obory a psychologii, certifikovaná lektorka jógy II. stupně a  lektorka SM systému, studuje jógovou terapii, věnuje se ženám po porodu, pravidelně navštěvuje kurzy a workshopy zaměřené na funkční pohybový aparát a přístupy založené na sebezkoumání pohybových vzorců u sportovců i v běžném denním životě. Každý den je fascinována nekonečnými možnostmi, které nám lidské tělo i duše nabízí. Kurzem Vás provede esencí fyziologie, anatomie a poporodním obdobím, hlouběji se dotknete témat cvičení po porodu, HSSP, pánevního dna a diastázy.

5a39b5e0-725c-465c-a833-99d4f7f32098 2.j

Petra Bzirská

Certifikovaná lektorka jógy I. stupně (FTVS Praha, ČESKÝ SVAZ JÓGY, o.s.) a dula AmmaDula akademie. Lektorka Vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství, specializace Gravidjóga, lektorka péče a výchovy dětí do 3 let. Masérka zaměřující se na těhotenské masáže. Lektorka Předporodní přípravy s Gravidjogou. Petra neustále rozvíjí své dovednosti ve službě těhotným ženám ve vzdělávacích seminářích.  Kurzem Vás provede esencí těhotenství a přípravy na porod, hlouběji se dotknete témat cvičení v těhotenství, spinning babies, masáží, aromaterapie, afirmací a relaxace.

zkušenosti absolventů s kurzem

ce315f96-bda0-4a93-b187-4245a67bdce2.JPG

Kurz mi přinesl mnohé a jsem nesmírně vděčná, že jsem měla tu čest a možnost pobýt v tak krásné a posilující společnosti. Nejsem ani fyzioterapeutka ani jógová cvičitelka, tedy pro mě bylo někdy těžké představit si zapojení svalů lidského těla v pohybu, uvědomit si, jak pracuje bránice, pánevní dno, vyznat se v jógových pozicích a umět je definovat. Proto pro mě osobně byl naprosto skvělý a obohacující přístup vás jako lektorek. Jógové jednohubky, ukázka lekce gravidjógy, afirmace, a především dvě naprosto úžasné závěrečné relaxace v podání Petry ve mně doznívají doteď. Nela pro mě byla zdrojem naprosto geniálních jednoduchých pohybů, triků, lehkosti v jednotlivých pozicích, které by mě nikdy nenapadly, objevila jsem díky ní Hluboký stabilizační systém a své pánevní dno. Obě se krásně doplňujete, obě jste nesmírně laskavé a moudré, předáváte své know-how, tak aby to pobral i laik jako já, obě jste krásné ženy, bytosti. Už teď se těším, až jako dula budu svým ženám pomáhat od různých potíží a budu moci čerpat z vědomostí nabytých ve vašem kurzu. Děkuji.

    Šárka Pažítková | dula

S KURZEM ZÍSKÁTE

přístup do studentské sekce po dobu 6 měsíců

video nahrávky lekcí z obou víkendů

 zvukové nahrávka relaxace a vizualizace k porodu

 skripta pro Vaši praxi

 emailové či telefonické konzultace od obou lektorek

certifikát o absolvování kurzu ***

CENA

    6790 Kč** Early Bird | od 1. 3. 6990

 

v ceně občerstvení během kurzu

* na kurz lze čerpat příspěvky od zdravotních pojišťoven od 500 Kč do 5500 Kč (dle druhu pojišťovny, rádi Vám sdělíme více informací)

** pokud byste si celou platbu nyní z jakýchkoli důvodu nemohli dovolit, napište nám a domluvíme se individuálním rozložení platby

***Certifikát je obdržen po absolvování 1. i 2. části kurzu a splnění přípravy a eseje

 

Rezervační platba je nevratná, lze ji převést kdykoli na jiného účastníka.

Nebo ji lze 1x převést na jiný termín kurzu nejpozději však 30 dní před zahájením stávajícího termínu.

Pokud by kurz nemohl kvůli epidemiologické situaci probíhat v daném datu prezenčně bude přesunut na náhradní termín

více informací na tel: 775 979 138 | 737 811 447 nebo info@diwali-yoga.cz

bottom of page