top of page

Kurz
G
RAVIDJÓGY
A
JÓGY PO PORODU  
pro lektory jógy
a pomáhající profese
 

28. - 29. 9. | 2. - 3. 11. 2024

pod odbornou záštitou UNIPA

PODZIMNÍ KURZ-3 2.jpg

CELOSTNÍ PROGRAM KURZU VE DVOU VÍKENDECH

 

naučíte jak cvičit s ženami v těhotenství, po porodu i v období šestinedělí

 

1. VÍKEND 28. - 29. 9. 2024 | prezenčně v Jóga Ateliér

2 DNY | 10 tematických okruhů | 6 měsíční přístup k cvičebním vidm z kurzu


V první části kurzu podrobně probereme nejen samotné těhotenství a přípravu na porod, ale budeme se věnovat i době poporodní a práci s čerstvými maminkami.
Seznámíme se s tělesnými změnami v těhotenství a řekneme si, jak jimi projít bez obtíží.
 Procvičíme nejvíce zatěžované partie: dýchací systém, oběhový systém, záda, břicho, hrudník, končetiny.
Naučíme se, jak cvičit v těhotenství a po porodu i v období šestinedělí a jak vést správně lekce pro těhotné ženy.
Přiblížíme si témata jako: spinning babies, šátkování, aromaterapie, těhotenské masáže, relaxace, HSSP, diastáza nebo kdy a zda je vhodná práce s pánevním dnem.

ZÁKLADNÍ TÉMATA KURZU


 jógová anatomie a fyziologie | teorie i praxe,
cvičení v těhotenství, specifikace cvičení v jednotlivých trimestrech, indikace x kontraindikace pozic / je to podstatné?
příprava na porod,
rovnovážná cvičení, postura a klenby těla,

základy funkčního pohybu,
správné dýchání | lék na všechno, 
efektivní relaxace,
cvičení v a po šestinedělí a jak pokračovat + indikace versus kontraindikace pozic


ČASOVÝ HARMONOGRAM


28. 9. 11:00 - 17:00 - TĚHOTENSTVÍ A POROD
29. 9.  10:00 - 16:00 - ŠESTINEDĚLÍ A OBDOBÍ PO PORODU

 

Vzualizace porodu audio ukázkaPetra Bzirská
00:00 / 03:09

2. VÍKEND 2. - 3. 11. 2024 | prezenčně v Jóga Ateliér
2 DNY | 6 tematických okruhů | 6 měsíční přístup k cvičebním videím z kurzu

12 hodin naplněných cvičením a návody ke gravidjóge, józe po porodu a zdravému pohybu
prostor pro procvičování, praktická cvičení a reflexy dotazů 
nácvik všímavosti

6 měsíční přístup k cvičebním videím pro svou praxi
další zajímavosti k daným tématům v průběhu cvičení, které můžete využít jak v běžném denním životě, tak pro svou praxi a práci s klienty

GRAVIDJÓGA

 

Jóga nabízí nástroje, jak být v klidu a harmonii po všech stránkách, tedy psychicky, fyzicky i duchovně. Pocity žen blížících se ke dni, který by měl být jedním z nejkrásnějších dní v jejich životě, den narození dítěte a zrození sebe do nové role matky, je provázeno obavami: „Zvládnu porod, dokáži se postarat o miminko?“ Tyto pocity a otázky jsou přirozené. S jógovými technikami relaxace, dechu a pozornosti k sobě samé a k miminku, lze získat důvěru v moudrost těla, v celý proces těhotenství, porodu i mateřství. Jaké jógové nástroje využít?

1. okruh | ASÁNY, afirmace v ásanách, popis jednotlivých pozic, jejich provedení, čeho se vyvarovat, jak dýchat

2. okruh | JAK ŘEŠIT SPECIFICKÉ SITUACE V TĚHOTENSTVÍ (např. bolest hlavy – dechová masáž hlavy, otočení miminka – vhodné ásany, uvolnění pánve šátkem Rebozo, a další

3. okruh | RELAXACE | AFIRMACE pro TĚHOTENSTVÍ a POROD + nahrávka mp3: Meditace emoční harmonie pro vás a děťátko, komunikace s děťátkem

Jóga Mat a popruhy
Protahujte s blokem

JÓGA A FUNKČNÍ POHYB PO PORODU 

Lidské tělo nemá stereotypní chování, které lze obecně použít pro všechny. Tělo reaguje rozdílně v rámci mnoha faktorů: genetika, pohlaví, rozdílnost tkání, strukturální faktory, individuální způsob držení těla, pohybových vzorů, velikost svalové síly, životního stylu (úrovně aktivity, sedavý způsob chování, strava, spánek, vitalita) a psychické faktory. 

 

V rámci kurzu bude naší snahou rozvíjet empatii k lidskému tělu a uvědomění proč daný pohyb děláme a co tím chceme dosáhnout. Prozkoumáme, co nás spojuje - co odděluje, jak si rozumíme (nejen) s jógovými pozicemi. Jak je využíváme ve své praxi s klienty a v běžném denním životě. S jemností a hravostí budeme pozorovat naše rozsahy, hranice, uvolnění i individualitu každého z nás. Ukážeme si, že stejná pozice má pro každého jiný význam... Společně tak zakusíme živý, dynamický, holistický přístup k lidskému organismu a pohybu. Budeme rozvíjet a probouzet vnitřní sílu cestou k integritě. 

 

V blocích se propojují přístupy inspirované prací Liz Koch, Katy Bowman, Diane Lee, Lely C. Carney, Jill Miller, fyzioterapií, DNS, spirální dynamikou, Feldenkraisovou metodou, Continum Movement a jógovou terapií, jsou ovlivněné i studiem učitelského výcviku Jóga jako vědomá cesta.

 

4. okruh | HSSP a bederní svaly, aneb síla středu

 

Pohyb, jako jeden z nejrozšířenějších jevů v živé přírodě je univerzálním prostředkem seberealizace i přímého kontaktu s okolním světem. Tělesným pohybem jsme provázeni na každém kroku. Člověk chodí, plave, tančí... Tanec je formou protahování a běh je formou tance. Ať už je to jóga nebo kickbox, pohyb je vždy iniciován z dynamického jádra. Je to kombinace somatického vědomí, emocionálního projevu a vědomého záměru, který přináší smysl a soudržnost lidskému pohybu. Zrání v jakékoli formě nebo disciplíně pohybu zahrnuje všechny aspekty sebe sama. Pokud se tak opakovaně zabýváme jen jedním sportem, cvičením nebo pohybem, náš systém uzamkneme vytvořením omezené skupiny svalů a nervových drah. Omezení pohybu, odrážející se v opakujících se činnostech, nakonec definuje naše tělo a tím se zvyšuje pravděpodobnost zranění. Přepínání se nás vede k vyčerpanosti a zapšklosti, zatímco pohyb z pružného, dynamického jádra je volnou výměnou energie, která vyvěrá zevnitř. Fluidní, pružné, dynamické jádro nám pomáhá objasnit hranice osobní i s okolím. 

 

Okruh slouží pro pochopení středu těla jako funkčního celku, bez odděleného segmentu, pro pochopení pohybu z pružného a dynamického jádra. Pro přiblížení, jak cvičit při bolestech zad, skolióze, migrénách, hypermobilitě, bolestech kyčlí a ostatních kloubů.

5. okruh | PÁNEVNÍ DNO, aneb ženské zdraví 

Slyšíme o něm mnoho, a přesto často zjistíme, že v lekcích ženy neví, co to přesně je a jak to funguje? Jak si ho uvědomit a nacítit, natož ho dokázat zapojovat a uvolňovat? Pánevní dno je oblast, kterou mnohdy nejen při cvičení, ale v běžném životě nevnímáme tak snadno jako chodidla, a přitom je s touto klenbou a dalšími úzce spojeno (bránice, čelisti, dnem lebečním i očima, ušima a nosem). Názorně si ukážeme a vyzkoušíme, jak funguje, anebo nefunguje? Zkusíme si přístupy, ke zvědomení tělesných, emočních i energetických prožitků v jeho oblasti. 

6. okruh | DIASTÁZA | mýty, omyly a pravdy 

Jakou roli hraje v našem životě, jak stojíme, chodíme, nosíme, sedíme, zvedáme, cvičíme? ... s dětmi nebo bez... Co na to naše tělo? A jak diastáza souvisí s kojením? Jaké další faktory hrají roly v nápravě diastázy? Může ovlivnit diastázu naše výživa a životní styl? Je opravdu potřeba každou diastázu napravovat? To vše zakusíme v bloku věnovaném diastáze – cviky a jejich pozorováním a zakoušením sami zjistíme, co je a není vhodné pro její prevenci nebo nápravu již vzniklé diastázy.

časový harmonogram 2. víkendu

 

1. a 4. okruh

10:00 – 11:30 praktické cvičení 

11:30 – 11:45 diskuze k tématu

11:45 – 12:00 přestávka

 

2. a 5. okruh 

12:00 – 13:30 praktické cvičení 

13:30 – 13:45 diskuze k tématu

13:45 – 14:00 přestávka

 

3. a 6. okruh 

14:00 – 15:30 praktické cvičení 

15:30 – 15:45 diskuze k tématu

15:45 – 16:00 závěrečné dotazy

Studio jógy

kurzem Vás provedou

DF123D44-DBBB-43EB-AA4B-337BC62B76D7 3.J

Nela Anna Perglová

Magistra ošetřovatelství se specializací na klinické obory a psychologii, certifikovaná lektorka jógy II. stupně a  lektorka SM systému, studuje jógovou terapii, věnuje se ženám po porodu, pravidelně navštěvuje kurzy a workshopy zaměřené na funkční pohybový aparát a přístupy založené na sebezkoumání pohybových vzorců u sportovců i v běžném denním životě. Každý den je fascinována nekonečnými možnostmi, které nám lidské tělo i duše nabízí. Kurzem Vás provede esencí fyziologie, anatomie a poporodním obdobím, hlouběji se dotknete témat cvičení a jógy po porodu, základů funkčního pohybu, HSSP, pánevního dna a diastázy.

5a39b5e0-725c-465c-a833-99d4f7f32098 2.j

Petra Bzirská

Certifikovaná lektorka jógy I. stupně (FTVS Praha, ČESKÝ SVAZ JÓGY, o.s.) a dula AmmaDula akademie. Lektorka Vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství, specializace Gravidjóga, lektorka péče a výchovy dětí do 3 let. Masérka zaměřující se na těhotenské masáže. Lektorka Předporodní přípravy s Gravidjogou. Petra neustále rozvíjí své dovednosti ve službě těhotným ženám ve vzdělávacích seminářích.  Kurzem Vás provede esencí těhotenství a přípravy na porod, hlouběji se dotknete témat jógy v těhotenství, spinning babies, masáží, aromaterapie, afirmací a relaxace.

zkušenosti absolventů s kurzem

ce315f96-bda0-4a93-b187-4245a67bdce2.JPG

Kurz mi přinesl mnohé a jsem nesmírně vděčná, že jsem měla tu čest a možnost pobýt v tak krásné a posilující společnosti. Nejsem ani fyzioterapeutka ani jógová cvičitelka, tedy pro mě bylo někdy těžké představit si zapojení svalů lidského těla v pohybu, uvědomit si, jak pracuje bránice, pánevní dno, vyznat se v jógových pozicích a umět je definovat. Proto pro mě osobně byl naprosto skvělý a obohacující přístup vás jako lektorek. Jógové jednohubky, ukázka lekce gravidjógy, afirmace, a především dvě naprosto úžasné závěrečné relaxace v podání Petry ve mně doznívají doteď. Nela pro mě byla zdrojem naprosto geniálních jednoduchých pohybů, triků, lehkosti v jednotlivých pozicích, které by mě nikdy nenapadly, objevila jsem díky ní Hluboký stabilizační systém a své pánevní dno. Obě se krásně doplňujete, obě jste nesmírně laskavé a moudré, předáváte své know-how, tak aby to pobral i laik jako já, obě jste krásné ženy, bytosti. Už teď se těším, až jako dula budu svým ženám pomáhat od různých potíží a budu moci čerpat z vědomostí nabytých ve vašem kurzu. Děkuji.

    Šárka Pažítková | dula

S KURZEM ZÍSKÁTE

přístup do studentské sekce po dobu 6 měsíců

video nahrávky lekcí z obou víkendů

 zvukové nahrávka relaxace a vizualizace k porodu

 skripta pro Vaši praxi

 emailové či telefonické konzultace od obou lektorek

certifikát o absolvování kurzu ***

CENA

EARLY BIRD 6990,-, od 1. 7. 7190,-

 

v ceně občerstvení během kurzu

* na kurz lze čerpat příspěvky od zdravotních pojišťoven od 500 Kč do 5500 Kč (dle druhu pojišťovny, rádi Vám sdělíme více informací)

** pokud byste si celou platbu nyní z jakýchkoli důvodu nemohli dovolit, napište nám a domluvíme se individuálním rozložení platby

***Certifikát je obdržen po absolvování 1. i 2. části kurzu a splnění přípravy a eseje

 

Pokud by kurz nemohl kvůli epidemiologické situaci probíhat v daném datu prezenčně bude přesunut na náhradní termín

více informací na tel: 775 979 138 | 737 811 447 nebo info@diwali-yoga.cz

bottom of page